Çamaşır Makinesi

Çamaşır Makinesi Özellikleri

Modern çamaşır makinelerinin bazı özellikleri; çocuk kilidi, erteleme programı, kalan süre göstergesi, buhar, çevirici motorlar, yıkama devri süresince çıkan sesi azaltan fırçasız motorlar, jetsystem (buhar deliğine yerleştirilen ve devralınan suyu çamaşırlara püskürten bir püskürtücü ile çalışan yeniden dolaşım pompası), 15 c’de bile temizleyebilen yeni deterjanların kullanılabilmesi için soğuk su fonksiyonu dahil farklı su sıcaklıkları işlevi, daha geniş hazne kapasitesidir.

Çamaşır Makinelerinde Durulama

Çamaşır makineleri, ana yıkamadan sonra deterjanın giysilerden tamamen arındırılması için birkaç durulama devri uygular. Modern çamaşır makinelerinde, çevreye olan duyarlılıktan dolayı daha az su kullanılır. Fakat bu, piyasadaki çoğu çamaşır makinesinin deterjanı iyi durulayamamasına neden olarak, deterjanlara alerjisi olan insanlar için problem teşkil eder.

Çamaşır Makinesinin Bakım Yıkaması

Çamaşır makinesi üreticileri, makine içinin temizlenmesi için belirli aralıklarla bakım yıkaması yapılmasını önerirler. Bakım yıkaması, makine içinde hiç çamaşır olmadan ve en yüksek sıcaklıktaki programda, beyaz sirke, çamaşır suyu katkılı bir deterjan (çamaşır suyu koyulması önerilmez) ya da tescilli bir çamaşır makinesi temizleyiciyle çalıştırılarak yapılmalıdır. Bakım yıkamasındaki amaç; küfü, bakterileri, deterjan kalıntılarını ve yapışkan maddeleri temizlemektir. Beyaz sirke kullanacaksanız, sirkeyi eklemeden önce 30 saniye kadar makinenin su almasını bekleyin.

Çamaşır Makinesi Karşılaştırmaları

Bazı üstten kapaklı çamaşır makinesi kullanıcıları, bu makineler daha hızlı yıkadığı için daha verimli olduklarını savunmaktadırlar. Fakat, enerji kullanımları karşılaştırıldığında bunun yanlış olduğu ortaya çıkmaktadır. Önden kapaklı çamaşır makineleri genellikle daha az enerji, su ve deterjanla en iyi üstten kapaklı makinaler kadar iyi temizlik sağlar. ABD’de 2007’den sonra üretilen üstten kapaklı makineler başarısız bulundu, çünkü yeni düzenlemeler bu çamaşır makinesi modellerinin kullandığı enerji miktarını azalttı. Bu da çamaşır yıkama süresinin kısalmasıyla yıkama kalitesinin düşmesine neden oldu. Önden kapaklı çamaşır makinelerinde yıkama süresi daha uzundur, ama daha az su ve deterjan kullanıldığından (özellikle yüksek sıcaklıktaki yıkamalarda), kullanılan toplam enerji daha düşüktür.

Çamaşır Makinesi Müşterileri

ABD’de üstten kapaklı çamaşır makinesi daha çok kullanılırken, Avrupa’da önden kapaklı makineler rağbettedir. Avrupa’daki bu rağbetin sebeplerinden biri, önden kapaklı çamaşır makinelerinin mutfak tezgahının altına ya da bir dolabın içerisine yerleştirilebilmeleridir. Ayrıca, Avrupa’da 1950’lerden bu yana satışa sunulan ilk çamaşır makinesi modelleri neredeyse sadece önden kapaklı modeller olduğundan, Avrupalı müşteriler üstten kapaklı modellerin yoğun emek gerektiren eski moda teknoloji ürünü olduklarını düşünürler. Su ve enerji tüketimine ağır çevresel vergi konulduğundan, Avrupalılar çamaşır makinesi kullanımında su ile enerji tasarrufuna daha çok dikkat ederler. Önden kapaklı makinelerde, sıkma programı, dakikada 2000 devire varan bir dönüş hızı ile çalışır. Bu da çamaşırların asılarak kısa sürede kurumalarını sağladığı gibi, çamaşırlar kurutma makinesi kullanılacaksa, makinenin kurutma süresini de azaltır. Avrupa’da, çamaşır makinesi değerlendirilmesinde kullanılan, enerjiye, yıkama ve kurutma performansına göre belirlenen, A ile G arasında değerlerle sınıflandıran bir etiketleme sistemi vardır. Müşteriler genellikle A sınıf uygulamaları olan makineleri tercih ederek, düşük modelleri almak istemezler. Örneğin; “3A” (AAA) sınıf makine = En düşük Enerji Tüketimi, En İyi Yıkama ve En İyi Sıkma Performansı.

Avrupa’daki çamaşır makinelerinin %10’u üstten kapaklı olabilse de, çamaşır makinesi tasarımları Amerika’dakilerle aynı değildir. Bu üstten yükleme yapılan çamaşır makinelerinde karıştırıcı pervane yerine, yatay olarak yerleştirilmiş bir hazne mevcuttur. Çamaşırlar, davul şeklindeki bu haznenin kenarındaki bir kapaktan koyulur. Tasarımları, mekanik olarak önden kapaklı makinelerin tasarımlarına benzer. Bu çamaşır makineleri, bilindik önden kapaklı makinelerden daha az yer kapladıklarından, özellikle küçük daireler ya da evlerde kullanımları çok yaygındır. Piyasadaki satışları uzun bir geçmişe dayandığı için bazı Avrupa ülkelerinde daha yaygındır. Örneğin; bu tip bir çamaşır makinesi, İngiltere ve İrlanda’da hiç duyulmamışken, Fransız evlerinin çoğunda bulunabilir.

Makinenin Kullanım Şekli

Günümüzdeki önden kapaklı çamaşır makineleri, üstten kapaklı modellerden daha az su kullanırken giysileri yıpratmaz ve çok daha iyi bir temizlik sağlar. Çamaşır makinesi yıkama programlarının süresi, üstten kapaklı makinelerle aynıdır.

Çamaşır Yıkama İşlemi

Yıkama süreleri, önden kapaklı makinelerde daha değişkendir. Bazı çamaşır makinesi üreticileri, yıkama programları sadece 15 dakika süren makineler üretirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir